a. Podobnie mężczyźni coraz liczniej podejmują się zawodów zarezerwowanych niegdyś dla pań. Obecnie w każdym szpitalu spotkać można na korytarzu pana pielęgniarza.
Godne pochwały jest to, że kobiety nie boją się już podejmowania prac uznawanych za męską domenę. Najlepiej zjawisko to widać w szkołach zawodowych i technicznych, gdzie dziewczyny stanowią coraz większy procent uczniów. Zagadnienia takie jak tranformatory i sieci elektryczne nie stanowią dla nich problemu. Szybko okazuje się, że kobieta może być równie dobrym elektrykiem jak mężczyzna. Dodatkowo przy tego typu pracach kobiety mają pewną przewagę. Mają większe zdolności manualne, wykazują się także większą cierpliwością. Doskonale zdają sobie sprawę z tego, że prąd może być niebezpieczny, pracują więc bardzo dokładnie i uważnie. Umiejętność czytania dokumentacji technicznej również nie sprawia kobietom problemów. Wszystko to powoduje, że dziewczyna chcąca podjąć się tego zawodu, świetnie sprawdzi się w roli elektryka. Jeżeli chodzi o znalezienie pracy w zawodzie, to na początku kobieta może mieć z tym problem. Wszystko jednak zależy od opinii. Dobry fachowiec zawsze znajdzie klientów. Warto zacząć od świadczenia usług rodzinie i znajomym, a później wieść o profesjonalnej pani elektryk rozniesie się lotem błyskawicy. Zadowoleni klienci na pewno będą ją polecać kolejnym osobom.
Przepływ prądu towarzyszy nam od samego
Kiedy zapytamy małe dziecko co to jest prąd, na pewno nie da nam jasnej odpowiedzi. A czy dorośli potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czym jest prąd lub szeroko pojęta elektryka? Nie każdy przecież jest elektrykiem i ma wiedzę z tego zakresu. Jak się jednak okazuje informacji na ten temat jest bardzo dużo zarówno w fachowej literaturze, jak i wszechobecnym dziś Internecie. Zacznijmy więc od samego początku.
Prąd elektryczny według encyklopedii będzie uporządkowanym ruchem ładunków elektrycznych. Przepływ prądu towarzyszy nam od samego początku istnienia, choćby podczas burz i ich nieodłącznym elementem, jakim są wyładowania elektryczne. Również czynnościom komórek nerwowych zlokalizowanych w naszym ciele towarzyszy przepływ prądu.
Tranformatory natomiast to urządzenia, które służą do przenoszenia energii elektrycznej z jednego obwodu elektrycznego, na drugi. Każdy z nas na pewno miał okazję poznać jego uproszczoną budowę, a mianowicie rdzeń i uzwojenia, czyli cewki.
Nie od dziś wiadomo, że elektryka nie jest nauką dla każdego. Warto jednak znać choćby podstawy, aby przypadkiem nie spowodować tragedii. Z prądem bowiem nie ma zabawy, i może dojść do tragedii. Zwłaszcza dzieci nie powinny zbliżać się do gniazdek elektrycznych ani bawić się urządzeniami podłączonymi do prądu. Również podczas zakupu mieszkania warto wezwać elektryka, aby przyjrzał się instalacji elektrycznej pod kontem dalszej eksploatacji. Często bowiem słyszy się o różnych tragediach powstałych w skutek przebicia.
Urządzenie takie zbudowane jest zwykle podobnie
Zagadnienia związane z elektryką są bardzo ciekawe i warto szerzej się nim zainteresować. Pierwsze wzmianki o prądzie oraz o przepływie elektronów spotykamy w szkole podstawowej. Uczymy się wtedy najprostszych definicji oraz pojęć. Dowiadujemy się wtedy, czym jest prąd i na jakiej zasadzie powstaje. Jeśli jednak chcemy pogłębić naszą wiedzę powinniśmy zajrzeć do literatury fachowej. Elektryka jest fascynującą dziedziną nie tylko dla osób, które na co dzień zajmują się kablami i transformatorami, ale również dla osób, które pragną poznać zasady fizyki, z którymi mają styczność w życiu. Transformator jest urządzeniem, które przyczynia się do przenoszenia energii elektrycznej pomiędzy obwodami. Warto również podkreślić, że zmieniane jest napięcie - z wysokiego na niskie. Zmiana taka odbywa się w każdej sieci. Urządzenie takie zbudowane jest zwykle podobnie, składa się z rdzenia oraz zwojów. Zwoje wykonane są przeważnie z miedzi, spotyka się też zwoje aluminiowe, ale są one rzadkością. Rdzeń to inaczej obwód magnetyczny, na niego nawija się miedziane zwoje. Tranformatory są bardzo powszechne, możemy spotkać je w urządzeniach gospodarstwa domowego, dzięki nim straty energii są dużo mniejsze, a urządzenia elektryczna mogą być wykorzystywane efektywnie już przy małych napięciach. Warto też dodać, że te urządzenia chronią użytkowników przed porażeniem, transformator bezpieczny posiada niskie napięcie, nie przekracza ono 50 V. W zabawkach są stosowane urządzenia, w których napięcie nie przekracza 24 V.